HISTORIA

Gorlickie Koło Związku Emerytów i Rencistów pożarnictwa  Rzeczpospolitej Polskiej    powstało w marcu 1999 roku z inicjatywy mjr poż. w st. spocz. Józefa Czesława Maciuszka. Deklarację przystąpienia o niego złożyło 35 osób. Pierwszy Zarząd ukonstytuował się w składzie:

 

Józef Czesław Maciuszek - Prezes
Stanisław Wiejaczka - V-ce prezes
Anna Konik - Sekretarz
Anna Więcek - Skarbnik
Czesław Wojtas - Członek
Eugeniusz Stukus - Członek
Jan Ludwin - Członek

 

Komisję rewizyjną tworzyli natomiast:

 

Julian Kosiba - Przewodniczący
Stanisław Kaleta - Członek
Jan Dutka - Członek

 

W 2000 roku, kiedy oddano do użytku nową strażnicę Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach, koło otrzymało w niej pomieszczenie biurowe przeznaczone pod działalność organizacyjną.

Działalność koła opiera się na statucie związku. Zasadniczy zakres podejmowanych działań polega na: opracowywaniu planów pracy i kierowaniu nimi, gospodarowaniu funduszami koła, realizowaniu uchwał i zaleceń władz związkowych, składaniu okresowych sprawozdań podczas walnych zebrań, wyrażaniu opinii w sprawach związkowych, podejmowaniu decyzji w sprawach przyjęć do koła nowych członków oraz skreśleń z listy członków albo wydalenia ze Związku, organizowaniu pomocy wzajemnej.

Od samego początku, organizowane są coroczne spotkania noworoczno-opłatkowe oraz z okazji Dnia Strażaka. Zorganizowane zostały także liczne wycieczki krajoznawcze, między innymi do Kopalni Soli Wieliczka, Jaskini Raj pod Kielcami, ruin zamku w Chęcinach i Ogrodzieńcu, zamku w Łańcucie oraz Zakopanego, Szaflar, Czarnego Dunajca i papieskiego ołtarza w Starym Sączu. Członkowie organizacji odwiedzili również kąpieliska termalne we słowackiej miejscowości Vrbov i Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Płynęli tratwami na spływach Doliną Popradu i Przełomem Dunajca. Jesienią każdego roku organizowane są spotkania pod hasłem pod hasłem „Pożegnanie lata”.

Za całokształt działalności strażacy-emeryci odznaczani zostali znakami korporacyjnymi i związkowymi, a wszystkie wydarzenia są pieczołowicie udokumentowane w prowadzonej od początku istnienia koła kronice.

Początek 2015r zapisał się bardzo smutnymi wydarzeniami. W dniu 28 stycznia 2015r. po długiej i ciężkiej chorobie odszedł na „wieczną służbę” założyciel i Prezes Zarządu Koła mjr poż. w st. spoczynku Józef Czesław Maciuszek, a w dniu 9 luty 2015r pożegnaliśmy kol. st. ogn. w st. spoczynku Annę Więcek Skarbnika Koła. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym.

Kalendarz
Lipiec 2024
P W Ś C P S N
« kwi    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Poż-Mark
ADMINISTRACJA